Drogi gościu, dziękuję za odwiedzenie mojej strony internetowej … Oto kilka szczegółów dotyczących tego, kim jestem i co doprowadziło mnie do studiowania ludzkiego ciała i Pilatesu.

Kilka słów o mnie

Nazywam się Greta Polańska – Moidini. Urodziłam się i dorastałam w Kaliszu. Odkąd pamiętam zawsze tańczyłam i byłam aktywna sportowo. Ponad wszystkie swoje zainteresowania wybrałam taniec współczesny, który stał się moją drogą życiową, pasją i pracą zawodową. Miałam też wielkie szczęście być tancerką Teatru Tańca ALTER, jednego z najlepszych polskich teatrów tańca współczesnego. Zostałam też nauczycielem tańca i choreografem z wieloma osobistym sukcesami w Polsce i za granicą.

Jako tancerka dużo podróżowałam i brałam udział w wielu festiwalach i warsztatach tanecznych w całym kraju i za granicą. W trakcie moich podróży, podczas jedengo z festiwali tencznych natknęłam się na zajęcia z Pilatesu. Pomyślałam wtedy, że ćwiczenia Pilatesu są świetną rozgrzewką dla tancerzy. Nie zagłębiłam się w tajnikach tej metody aby się czegoś więcej dowiedzieć o samej technice, jej historii i wpływie na ludzki organizm.

 

Lata później życie przywiodło mnie do Grecji… Wyszłam za mąż, urodziłam syna i wkrótce potem otworzyłam tam własną szkołę tańca. Mój syn miał zaledwie 10 miesięcy, kiedy przygotowywałam się do otwarcia szkoły. Taka inwestycja wymagała dużo pracy fizycznej zarówno przy powstawaniu szkoły, jak i jej prowadzenieniu. Duża ilość lekcji tańca plus opieka nad małym, bardzo ruchliwym dzieckiem spowodowało pojawienie się bólu kręgosłupa i diagnozą 2 przepuklin w odcinku lędźwiowym. Ból, smutek, rozczarowanie i poczucie, że moje życie artystyczne się skończyło, i że z takim kręgosłupem nie będę mogła już tańczyć pogarszało moją sytuację i kondycję psychiczno fizyczną. Ból stawał się coraz mocniejszy aż w końcu przestałam chodzić. Nie trzeba dodawać, że pierwszy rok posiadania szkoły tańca polegał na próbie przetrwania.

Próbowałam wszystkich dostępnych terapii, które można sobie wyobrazić, aby zminimalizować ból, ale były one chwilową pomocą i ostatecznie musiałam poddać się operacji kręgosłupa. Idąc do kliniki byłam przygotowana do operowania obydwu przepuklin, ale podczas operacji lekarz zdecydował się operować tylko jedną z nich, chcąc uniknąć dekompresacji dysku. Byłam bardzo rozczarowana, gdy dowiedziałem się o tym po wybudzeniu, ponieważ chciałam mieć swoje ciało w 100% naprawione by móc kontynuować karierę taneczną.

Pilates to sposób na życie

pilates-at-the-seaSłyszałam wiele dobrych rzeczy na temat Pilatesu, który robił się w owym czasie bardzo popularny w Grecji więc pomyślałam sobie: „Spróbujmy tym razem tego”! Ten moment stał się punktem zwrotnym w moim życiu, nową przygodą o nazwie „Pilates”. Miałam wiele szczęścia trafiając do najlepszych nauczycieli na świecie i kalifornijskiego instytutu BASI, gdzie zdobyłam fundamenty edukacji Pilates, rzetelną wiedzę i profesjonalne wykształcenie jako instruktor Pilates. BASI czyli Body Arts and Science Inetrantional jest czołową szkołą pilatesu na świecie! Wiedza, którą tam zdobyłam całkowicie zmieniła sposób, w jaki teraz widzę i rozumiem ludzkie ciało.

Dzięki ciężkiej pracy, wykorzystując i wdrażając powoli zdobytą wiedzę, zdałam sobie sprawę, jak źle korzystałam z mojego ciała i dlaczego skończyło się to tak poważnym problemem kręgosłupa. Ruchem można wyleczyć wszytko. Powoli, wytrwale pracowałam nad sobą zmieniając pewne złe nawyki ruchowe, cały czas korzystając i ufając mojej nowo zdobytej wiedzy. Udało mi się ustabilizować miednicę i kręgosłup a co za tym idzie mogłam znowu tańczyć !!! Samo uprawianie ćwiczeń Pilatesu nie oznaczało, że moja przepuklina zniknęła… nie…ona wciąż tam jest, ale teraz jest dobrze zabezpieczona silnym gorsetem mięśniowym, dobrą stabilizacją i właściwą opieką. Swoje doświadczenia zaczęłam wprowadzać i stosować na lekcjach z innym ludźmi, borykającymi się z podobnymi problemami i okazało się, że działają one na wszystkich. Stało sie dla mnie jeszcze większą siła napędową i ogromną motywacją do dalszej pracy jako instruktor pilates.

Teraz widać wyzraźnie, że Pilates stał się dużą częścią mojego życia, nie tylko dlatego, że mi się podoba, nie tylko dlatego, że jest najlepszą ze wszystkich technik czy dlatego, że jest w modzie ale przede wszystkim, że daje mi możliwość zdrowego życia.